חפצי עיון

מה הקשר בין מקל ההליכה של וירג`יניה וולף, תלתל מראשה של מרי שלי, מכונת הכתיבה של אי.אי. קאמינגס, מכתב של גראוצ`ו מרקס, ספר ילדים אנטישמי ויומן מסע של ג`ק קרואק? כולם מוצגים בימים אלה בספריה המרכזית של ניו יורק, במסגרת תערוכה לציון מאה שנים לספריה.


    
חפצי עיון-3 חפצי עיון-2 חפצי עיון-1

התערוכה, שתוצג עד סוף השנה, מגישה למבקרים פיסות היסטוריה מרגשות ומעוררות מחשבה, שנבחרו מתוך אוסף עצום, שכולל עשרות מיליוני פריטים. בין המוצגים נמצאים ספרים נדירים, חפצי קודש, חפצים אישיים, טיוטות של כתבי יד ופריטיטורות, מכתבים, קלפים, פוסטרים, מודעות, מיניאטורות ועוד. הם הגיעו מרחבי הגלובוס, וטווח יצירתם נע בין המאה השלישית לפני הספירה עד התקופה העכשווית. חלקם אנונימיים, בעוד שחלקם היו שייכים לבעלים מפורסמים. יחד, הם משרטטים תמונה צבעונית ואקלקטית של מאגר ידע ומידע; וזהו הדימוי שאותו מנסה הספריה לקדם בכל משאביה.

בקטלוג התערוכה נכתב, כי המוטו של הספריה הוא: "כל ידע ראוי לשימור". ואכן, הספריה של ניו יורק אינה רק ספרית השאלה עם חדרי עיון, אלא גם גוף מחקר גדול. וידע אינו נמצא רק בטקסטים, אלא גם בתוצרי תרבות אחרים. שהרי, אם כל יצירת אמנות מגישה לקהלה פיסה מרוחו של האדם שיצר אותה, הרי שחפצים שהיו ברשותו מוסיפים נדבך פיסי לאישיותו, ומאפשרים הצצה אל היומיום שלו ואל מסע חייו. כך גם מלמדים חפצים על התרבות שבה נולדו.

שלושת המוצגים הראשונים, שבהם פוגש כל מי שנכנס אל התערוכה מובילים את המבקרים במעין מנהרת זמן בתולדות התרבות הכתובה. הראשון, הוא אסופה של כתובות מסופוטמיות מהמאות השלישית והשניה לפני הספירה, כתובות אשר נחשבות לטקסטים הכתובים הראשונים בהיסטוריה האנושית. השני הוא תנ"ך גוטנברג מהמאה ה-15, שפתח את השער למהפכת הדפוס. השלישי הוא אחד מספרי הצילום הראשונים, המוקדש לצילומי צמחים, מאת חלוצת הצילום אנה אטקינס.

 בין הפריטים המשעשעים ניתן למצוא מכתב שכתב הקומיקאי גראוצ`ו מרקס לעיתונאי של הניו-יורקר וכן קלפי אספנים, ששווקו בקופסאות טבק. קלפי אספנים אחרים, שנמכרו בחפיסות מסטיק, כוללים את חתימותיהם של חברי להקת הביטלס. משעשע לראות גם ספרי מיניאטורה מהמאה ה-19 וכרטיסי ריקוד מאותה תקופה. כרטיסי הריקוד שימשו נשים בנשפים חברתיים, כדי לא לשכוח לאיזה ג`נטלמן הבטיחו ריקוד.

 גם תרבות יהודית מוצגת בתערוכה, בפוסטרים של תיאטרון יידי של מהגרים לניו-יורק. מוצג מפתיע בהקשר היהודי שלו הוא טיוטת הספר "דניאל דרונדה" של הסופרת, שכתבה תחת שם גברי בדוי, ג`ורג` אליוט. בעמוד הראשון כתובה הטיית הפועל "היה" ורשימה של מילים עבריות ופירושיהן באנגלית. מסתבר, שהסופרת למדה עברית ונושאים נוספים ביהדות, כחלק מתחקיר עבור הספר, אשר מתאר את קורותיו של גבר אשר מגלה יום אחד כי יהדותו הוסתרה ממנו על ידי הוריו המאמצים.

 שני מוצגים מחרידים הם חליפה של הקו-קלאן-קלאס ומהדורה מוקדמת של מיין קאמפף, שכתב אדולף היטלר. במידה מסוימת, מחרידה גם חוברת קומיקס של פרנקנשטיין שכתבה מרי שלי. שני מוצגים נוגים שייכים לסופרת וירג`יניה וולף, אשר בשנת 1941 מילאה את כיסיה באבנים וצעדה אל עבר הנהר במטרה להטביע את עצמה. בתערוכה מוצגים יומן שהחלה לכתוב ארבעה ימים לפני ההתאבדות וכן מקל ההליכה שלה, אשר נמצא על ידי בעלה צף על פני המים.

 יומנים וכתבי מסע נוספים מעניקים גישה אינטימית-מה לסופרים מפורסמים אחרים. את המחברת של ג`ק  

קרואק, ממובילי תנועת הביט, מלווים חפצים אישיים נוספים: מקטרת, שתי מפוחיות, משקפיים, מצית ועוד. מחברת המסע של מלקולם איקס, מפעילי זכויות האזרח המשפיעים בארה"ב, נכתבה בעת עלייתו לרגל למכה בשנת 1964. היא מוצגת לצד תיק עור גדול וקוראן.

כל אחד מן המוצגים הללו מספר את סיפורו של אדם, מגזר או תרבות, כמו שכל חפץ מספר: באמצעות העלאת שאלות, גירוי מחשבה ועוררות של סקרנות. ואחרי שיוצאים מן התערוכה, מומלץ להסתובב בבניין המקסים, שהפך לאחד מהסמלים הוותיקים של העיר. 

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
סיאם רהיטים-- www.siamdesign.co.il © כל הזכויות שמורות
סיאם
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל